• toptancilarrehberi@gmail.com
  • 542 458 83 33

HABER DETAYI

27 Aralık 2020 15:57

Toptancılık Nedir? Neden Toptancılığa Gerek Duyulur?

Toptancılar rehberi müşterilere kolaylık sunmak ve avantaj sağlamak amacıyla birçok kayıtlı firmaya ve bunların iletişim bilgilerine ulaşım sağlamak için hizmet veren bir kurumdur. Yasal olmayan firmalara kayıt hakkı verilmezken çok çeşitli sektörler bulunmaktadır.

Birçok toptancının kullandığı bu toptancılar sitesi oldukça kullanışlıdır ve tamamen müşteri memnuniyetine dayanır. Elektrik elektronikten baharat aktara, kozmetikten tekstil giyime kadar uzanan geniş bir yelpazesi olan ve toptancılar çarşısı olarak da bilinen bu yerde fiyat aralıkları için araştırma yapmak da mümkündür.

Toptancılık Nedir?

Toptancılık çeşitli malların perakendecilerle ve çeşitli ticari, kurumsal firmalarla tüketiciye ulaşımını sağlayan ticaret sektörünün mühim bir parçası olarak bilinir. Tüketiciler açısından oldukça avantajlı bir hizmet sektörü olan toptancılar ile çok sayıda ürün çok daha uygun fiyatlarla tüketiciye sunulur. Toptancı ise tüm bu hizmetleri gerçekleştiren ve tüketiciye sunan kişi ve kişilere verilen genel bir addır.

Kısaca anlatmak gerekirse toptancılar üreticiler ile bu ürünü almak isteyen kişi ve kişiler arasında bir tür köprü görevi yapmaktadır. Toptancılar istenilen ürünleri toptan çok miktarlarda alarak depolarda bekletirler. Sonrasında ise tüketicilerden gelen talebe göre depolardaki bu ürünleri istenilen miktara göre çok daha uygun fiyatlar doğrultusunda satar.

Neden Toptancılığa Gerek Duyulur?

toptancilik

toptancilik

Toptancılık uzun yıllardır ihtiyaç duyulan ve kullanılan bir sektör olarak bilinir. Özellikle ticaret sektörü için oldukça önemli olup vazgeçilmez bir parçası haline dönüşmüştür. Toptancılığa ihtiyaç artan nüfusa bağlı olarak üretimin de artması ile olmuştur. Artan üretim ile birlikte tüketiciler üretim yerlerine uzak kalmış ve belirli kişilerin yardımına ihtiyaç duymuştur. Toptancılar da hem üreticiye hem de tüketiciye avantaj sağlamak amacıyla bu hizmeti oluşturmuşlardır.

toptancilik

toptancilik

Toptancılık Süreçleri

Toptancılık çeşitli süreçlerden oluşan bir sektördür.

Bu süreçleri sıralamak gerekirse;

  • İlk aşama Ürünlerin üreticilerden satın alınma aşamasıdır.
  • Daha sonra tüketicilerin tercihleri doğrultusunda satın alma çeşitliliği oluşturmak gelir.
  • Üreticilerden satın alınan ürünlerin depolanması.
  • Nakliye aşaması ile ürünlerin depolardan çıkarılıp tüketicilere sunulması.
  • Ödeme sürecinde tüketicilere uygun fiyat ve kredi ile ödeme kolaylığı sağlanması.
  • Ürünlerin bozulması ve başına gelebilecek şeylere karşın sorumluluk ve risklerin üstlenilmesi.

Tüm bu aşamalar sonuncunda üretici ve tüketici arasında bir körü sağlanmış olunur. Muhasebe işlemleri ve personellere verilecek eğitimler de bu aşamalardan birkaçıdır.

Toptancılık Türleri

Toptancılığın bilinen üç türü mevcut olup ilki tüccar toptancılarıdır. Bunlar bağımsız toptancılar olarak bilinirler. Diğer bir toptancılık çeşidi ise acente tipi toptancılık olarak geçer. Simsar da bu türden sayılırlar. Bu çeşit toptancılar risk almazlar. Ayrıca acente toptancıları depolama da yapmazlar. Son toptancılık türü de üreticilerin satış şubeleri şeklindedir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.